Ponožky proti pocení a zápachu

Ponožky musí samozřejmě být v první řadě cool a vystihovat vás. Když tam nebude fajfka nebo 3 mrakodrapy, tak určitě nesmí chybět plameňáci, zmrzliny nebo podobně. To určitě ale všichni víte, co ale už vědět nemusíte, že i volba ponožek vám může pomoct ukončit trápení se zápachem.

Vhodná ponožka na vhodnou příležitost

Volte vždy ponožku podle toho, kam jdete nebo co je za roční období. Když není Ladovská zima, tak ty hrubé fusky nepotřebujete. Cestou do práce vám může být chladněji, ale pak se 8 a víc hodin zbytečně nepotíte. Berte to teda v potaz, případně si ponožky můžete i v práci vyměnit. To už je teda pro silnější povahy, ukázat holý kotník na pracovišti, ale exhibicionisti by to mohli zvládnout. Seriozně, při přezouvání z bot není hloupé si i vyměnit ponožky, případně stydlivky můžou na záchod a tam je vyměnit. Zaprvé se tedy vyhnete zbytečnému pocení a zadruhé sundáte infikované ponožky z bot, což pokud se zápachem fakt bojujete, také hodně pomůže.

Není ponožka, jako ponožka

Velké NONO jsou zcela syntetické ponožky akryl/nylon/polyester, všechno tohle a tomu podobné způsobí, že se budete potit jako prase. Nejlepší na tom je, že tyhle tkaniny ani nedovolí potu se do nich vstřebat, takže budete mít nohy zpocené, dokud si ponožky nesundáte. Bavlněné jsou o poznání lepší, ale žádná hitparáda to také není. Bavlna sice vlhkost pojme do sebe, nedokáže ji ale moc efektivně dostat pryč. Nohy tedy také budou stále ve vlhku. Navíc udržují teplo, což není úplně žádoucí u někoho, kdo má problém s nadměrným pocením. Po jakých tedy sáhnout? Je jich celá řada a obecně všechny mají společné jedno, jsou vytvořený tak, aby udržovaly nohy suché. Nejlepší jsou asi od značky Smartwool, blíž rozeberu níže.

Vlněné ponožky

Patří mezi nejlepší ponožky pro smradinožky. Odvádějí pot od nohou, vlna absorbuje vlhkost dovnitř samotného vlákna (zatímco u bavlny absorbuje celé vlákno), proto zůstává povrch vlněných ponožek relativně suchý. Vlna má téměř dvojnásobnou schopnost absorpce než bavlna a dobře dýchá. Super také je, že vlna má vynikající izolační vlastnosti, což v praxi znamená, že udržuje vaše nohy v teple, když je zima, ale také pomáhá chodidlům zůstat chladnými, když je teplo.

Merino vlněné ponožky

Merino je speciální plemeno ovcí, které má o něco lepší vlnu, než běžné ovce. Dost často jsou pak různé funkční kombinace této vlny a syntetických vláken, aby se dosáhlo úplné dokonalosti. Různé kombinace mohou absorbovat velké množství vlhkosti (potu), zatímco jsou na povrchu suché, protože vlhkost je udržována uvnitř vlákna. Kromě toho také urychlují vypařování potu do vzduchu. Samozřejmě může dojít k nasycení vlhkostí, to ale přijde až podstatně později, než u čehokoli jiného. Dokáží pojmout až 35% své váhy. Ještě více je u nich podpořen efekt chlazení v teple a hřání v zimě. Jak jsem už psal Merino vlna rychle schne, takže si můžete sundat boty a nechat ponožky vyschnout, aniž byste se museli bát zápachu. Tento speciální typ vlny je přirozeně antibakteriální. Díky své chemický struktuře je navíc drsným místem pro bakterie a další mikroorganismy. Lidé jsou spokojeni se značkami SmartWool a Wigwam. Obě jsou známé svými turistickými ponožkami, můžete je ale nosit každý den. Přece jen znám své lidi a vím, že stejně, jak se jiný zpotí při maratonu, my se zpotíme při chůzi do sámošky. Wigwam Merino Comfort Hiker se systémem regulace vlhkosti Coolmax jsou asi nejlepší. Případně ponožky z merino vlny CloudLine. Přestože jsou nabízeny jako turistické a trekingové ponožky, jsou ideální pro každodenní použití. Obzvláště pokud dáváte přednost malé tloušťce. POZOR ale, přes všechny výhody vlněných ponožek jsou někteří lidi na vlnu citliví.

Zvážit můžete také koupi nejrůznějších ponožek určených přímo k boji proti pocení a bakteriím.

Ponožky Coolmax

Tyto ponožky jsou navrženy speciálně pro pohyb potu od chodidel. Tkaniny Coolmax jsou vyrobeny ze speciálně navržených polyesterových vláken se zvětšeným povrchem. Tyto vlákna mají čtyři nebo šest kanálů, které tvoří transportní systém pro přenášení vlhkost z kůže na vnější vrstvu textilie. Populární značka, která je vybavena technologií Coolmax, jsou ponožky Thorlo Experia. U těch dokonce lidé píší recenze, že v nich musí být zabudována klimatizace.

Ponožky Drymax - vím, nejsou moc originální s těmi názvy

Ponožky Drymax mají tzv. aktivní kontrolu zápachu. Jsou vyrobeny z olefinu, polyesteru, elastanu a nylonu a jsou zaměřeny na sportovní výkon a podporu a prevenci puchýřů, ale také zabraňují nadměrnému pocení nohou.

Ponožky od Under Armour

Under Armour má řadu ponožek navržených k odsávání potu a urychlení odpařování. Vyrobeny jsou z polyesteru, akrylu a spandexu. Ponožky jsou ceněny pro jejich polstrování, podporu a protiskluzovou odolnost. Na druhou stranu se zdá, že některé typy ponožek UA nevydrží tak dlouho a končí děravé poměrně rychle. Pokud se vám ale tahle značka líbí, určitě se podívejte na ponožky Resistor 3.0

Ponožky Coppersole

Kdysi se dělali vložky s mědí a dnes je už i v ponožkách. Ponožky copperole Aetrex například obsahují měděná vlákna, která se nevymývají a pomáhají předcházet páchnutí ničením bakterií i plísní. Tyto ponožky dokonce údajně obnovují kolagen v chodidlech a udržují je pružnější a zdravější. Na první přečtení se to nemusí zdát, ale prý jsou opravdu pohodlné a hodně pomáhají. Dobré hodnocení na Amazonu mají ponožky od Copper Fit.

Ponožky z bambusového vlákna

Ponožky z bambusového vlákna jsou ponožky šetrné k životnímu prostředí. Jsou oblíbené hlavně u diabetiků, lidí s alergiemi a citlivou pokožkou. Tyto ponožky udržují vaše nohy teplé v zimě a v létě chladné. To všechno díky termoregulačním vlastnostem bambusu. Pomáhají snižovat zápach chodidel, protože dokáží absorbovat téměř 4x to, co bavlněné. Bambusové tkaniny jsou často prohlašovány za antibakteriální a protiplísňové. Samotná rostlina bambusu je antibakteriální, jestli si tuhle vlastnost zachovává i tkanina si nejsem ale jistý. Neuvěřitelně měkký a luxusní pocit bambusových textilií je ale nesporný.

Ponožky se stříbrnými ionty

Neplést si s jointy, to je zase něco jiného. Stříbrné nanočástice přidané do tkaniny ponožek nabízejí další způsob, jak bojovat proti smradlavým nohám. Antibakteriální vlastnosti stříbra snižují množení bakterií, a tak snižují množství kyseliny propionové a kyseliny izovalerové, které vytvářejí při rozkladu lidského potu. Tyto kyseliny jsou zodpovědné za nepříjemné tělesný zápach. Technologie stříbrných iontů je známá tím, že zabíjí bakterie a širokou škálu mikrobů. Stříbro má vlastně dlouhou historii jako antimikrobiální agent. Je známo, že dávní Římani a Řekové dávali stříbrné mince do mléka a vody, aby je udržovali čerstvé. Kromě stříbra a mědi jsou v dnešní době také ponožky vyrobené z příze obsahující titan. Titan má údajně ještě silnější antibakteriální vlastnosti než měď a stříbro, tak můžete pohledat i nějaké ponožky s titanem. Velmi oblíbenou značkou běžeckých ponožek s technologií stříbrných iontů je Balega.

 

Důležité je také prát ponožky na nejvyšší teplotu (pokud nemáte speciální z výš popsaných, pak se řiďte pokyny k praní od výrobce). Z času na čas je také dobré ponožky pořádně vydezinfikovat, k tomu ale v nějakém dalším článku.

Na závěr zopakuji, že fakt není trapné si během dne ponožky vyměnit, případně noste stejný pár a nikdo si ani ničeho nevšimne. Stay fresh