Hygiena nohou

Absolutně nejdůležitější je starat se o nohy samotné. Vhodné boty, ponožky, čištění a další věci jsou až nástavba, hygiena je prostě základ. 

Možná vás to udiví, ale nohám nestačí to, že kolem nich proteče mýdlová voda. Nemám to jinak, jsou jisté hot spoty, kterým při sprchování věnuji pozornost a strašně dlouho to nebyly nohy. Když jsem byl malý, máma říkala, ťapky tě nosí celý den, odměň se jim aspoň večer tím, že je umyješ. No a samozřejmě má pravdu. Jenže v té sprše se nechce ohýbat, však ta mydlená voda stačí, ne? Nohy párkrát zvednu nahoru a pak dolu, ať se hezky namydlí i zespoda a jsem fresh. Tak co, ruku na srdce, dělal jsem to tak jediný?

Nohy je potřeba alespoň jednou denně pořádně umýt. Kromě mytí, je také dobré nohy udržovat - odstraňovat zrohovatělou kůži, a tak dále. O tom bude tenhle článek.

Jak umývat nohy?

Nohy můžeme mýt ve sprše/vaně, ale stejně tak i kdykoli během dne v lavóru. Pokud jste na nohy nějakou dobu prděli, doporučuji dát do lavoru teplou vodu, mýdlo a nohy tam nechat pár minut máčet. Pak důkladně omyjte celou plochu nohy, prostor mezi prsty, prsty samotné a i místa pod nehty. Doporučuji používat i nějakou žíněnku, odstraníte mrtvé buňky a nohy důkladně omyjete. Žíněnku/cokoli, co na umývání nohou budete používat, používejte výhradně na nohy a po každém omytí nohou, omyjte i tu žíněnku, aby se v ní nemnožily bakterie a nebyla naopak na škodu. Takové důkladné umytí by se mělo stát každodenní rutinou. Máčení v lavoru nemusí být každý den, zase není potřeba to přehánět, ale z času na čas byste jim měli dopřát.

Umývání v lavoru má tu výhodu, že do vody můžete přidávat různé věci a nechat v nich nohy chvíli louhovat. Ocet nebo hypermangan ničí kvasinky i plísně, citron zase udělá něco jako chemický peeling a kvůli nízkému pH se špína potom snadněji vymyje. Můžete tam dát i různé soli, oleje – třeba mandlový a podobně. Je toho hodně, co se dá do vody přidat, hlavní je ale mýdlo, to by nemělo chybět nikdy.

Strašně důležité po umytí je vysušení nohou, tak na to nezapomínejte a pořádně je ručníkem vydrbejte i mezi prsty.

Jak se zbavit staré kůže na nohou?

Když kůže není zrohovatělá, tak stačí při koupeli vydrhnout žínkou, případně třeba můžete udělat i různé pílingoše přidáním solí nebo dokonce vloček. To mi teda přijde už trochu moc, ale pokud se vám to osvědčí, tak proti gustu... Když je ale řeč o čistokrevném několikavrstvém rohu, tak tam už je potřeba sáhnout po struhadle. Nejpoužívanější je přírodní pemza. Je to vyvřelá hornina, která je extrémně pórovitá a právě kvůli tomuto drsnému povrchu je ideálním brusným materiálem. Namočte pemzu do horké vody, skoro nutnost je také rozmočit tlapy ve vodě, aby změkly +/- 10 min. Až tohle máte za sebou, tak krouživými pohyby (můžete střídat i s pohybem dozadu a dopředu) projeďte všechny místa, kde je kůže tvrdá. Netlačte moc, chce to tu kůži odstraňovat průběžně, ne po dočtení článku najednou. Až už vás to nebude bavit, tak umyjte nohy i pemzu, oboje teplou vodou a mýdlem. Nohy je pak dobré ještě nějak hydratovat, olejem, balzámem nebo podobně.

Deodorant na nohy?

Bylo by dobré naučit se denně používat nějaký deodorant, třeba právě můj Remedy. Snižuje pocení, jak by každý deodorant měl a navíc má v sobě speciální směs Dermosoft Deca, která po 24 hodin bojuje přímo s bakteriemi, které způsobují zápach. Samozřejmě nemusíte používat náš, jen nějaký používejte a ne ten, který používáte na podpaží. Den je opravdu dlouhý a jak jsme si už říkali, přirozeností nohou je potit se. Většinou to ale nepotřebujeme a právě proto je dobré na to něco používat. 

 

Můžete dělat i různé zábaly, třeba parafínový a dalších milion věcí, to už je ale pro gurmánky/y, kteří se chodili živí. Třeba ve filmovém průmyslu. Pro běžného chodce tohle není nutné. Umývat a odstraňovat starou kůži by měl v rámci péče o nohy každý a to pravidelně.