Čištění a dezinfekce bot zevnitř

Tento článek bude o tom, jak boty správně čistit a to hlavně zevnitř.

Praní v pračce

Z času na čas je v pohodě obuv vyprat i v pračce bez toho, aniž byste ji nějak zásadně ublížili. Pokud si bot moc nevážíte, tak je můžete jednoduše dát do pračky na nějaký šetrný program s tekutým pracím práškem a bez aviváže.

Pokud jsou to ale boty lepší, doporučuji postupovat následně. Prve boty očistěte mokrým hadrem, jak jen to jde a nechte vysušit. Pak je dejte do ziplock sáčku spolu s trochou jedlé sody. Doporučuji 3 velké lžičky, pořádně protřepejte a nechte 24 hodin působit. Soda do sebe nasaje odér a dokonce se postará o bakterie.

Po tomhle prvním kroku vytáhněte boty ze sáčku a oprašte od sody, která by v botách nebo na botách mohla zůstat. Z bot vytáhněte tkaničky i vložky. Tkaničky dejte do pracího sáčku nebo jakéhokoli bavlněného sáčku. Některé vložky se dají prát, pokud si nejste jisti, tak je očistěte raději kartáčem ve vodě s čistícím prostředkem. Až jste s tímhle hotoví, dejte boty také do pracího sáčku (nebo jakéhokoli bavlněného sáčku, jako je třeba povlak na polštář) a šoupněte do pračky. Program dejte šetrný a hlavně s ne moc teplou vodou. Doporučuji přidat i ručníky nebo něco, co pračku trochu vystele, aby se boty nebouchaly o stěny bubnu. Nepoužívejte aviváž, její zbytky můžou zůstat v tkanině a ta se pak rychleji znovu zašpiní. Nalijte jen obyčejný prací prach, to bude stačit. Tekutý je vhodnější než sypký.

Když nemáte vypráno, dejte je pořádně vysušit. Můžete do nich zmačkat papír, aby rychleji vyschly. Nikdy nedávejte boty do sušičky, vysoká teplota a rychlé vysušení by je mohlo zdeformovat nebo odlepit některé přilepené části. Praní v pračce není vhodné pro holiny a jiné gumové boty. Stejně tak kožené boty bude potřeba očistit jinak.

Jedlá soda jde i bez praní

Můžete použít i fígl s jedlou sodu popsaný jako příprava k praní v pračce bez toho, aniž byste je pak dali prát. Soda se postará o dezinfekci i pohlcení zápachu, takže to kolikrát může stačit.

Čištění octem

Jestli boty nejsou ještě úplně na vyprání, tak je můžete jen otřít octovou vodou. Roztok octu a vody bych držel maximálně 1:1. U kožených bot i méně a nekombinovat ocet s vodou ale lněným olejem. Ocet kůži vysouší, čímž by mohlo dojít k nějakému praskání a podobně. Pro koženou obuv si udělejte teda roztok bílého octu a lněného oleje v poměru 1:2.

Až tohle máte připravené, tak namočte hadr nebo žínku, pořádně vyždímejte a pak relativně silně vydrhněte vnitřek boty (případně i vnějšek, ocet funguje jako dobrý dezinfekční i čistící prostředek). Nechte boty vyschnout 12 hodin a pak přeleštěte čistým hadrem.

Výrobky přímo na čištění

Dá se použít i třeba isopropyl alcohol nebo jiné dezinfekční prostředky, případně přímo věci určené k tomuhle účelu, jako je Antidote. Ten jen vždy po sundání bot nastříkejte dovnitř a nechte působit, ideálně 8 a víc hodin. Benzalkonium chlorid a další složky, které Antidote obsahuje se postarají o okamžitou dezinfekci a navíc se bude postupně uvolňovat oxid siřičitý, který prostoupí celou botou v plynném skupenství a postará se o bakterie v každé vrstvě tkaniny.

Něco z výše popsaného dělejte pravidelně a udržujte boty čisté i zevnitř. Stay fresh