Obuv proti pocení a zápachu

Už jsme si řekli, jak se špína do bot dostává a jak smrad vzniká. Také jsme si řekli, jak se o nohy starat, jaké vybírat ponožky a dnes se podíváme na boty. Konkrétně teda jaké vybrat. 

Pokud nemusíte, nenoste celý den uzavřené boty

Možná si říkáte, že je trapné nosit v práci otevřené přezůvky, jak ve škole. V práci má ale stejně spousta z vás nohy pod stolem, případně jim nikdo nevěnuje pozornost. Sem přesvědčený o tom, že většina zaměstnavatelů to bude respektovat nebo minimálně tolerovat a další kolegové se k vám brzy přidají. Nohám prostě dělá vzduch dobře. Ne vždy to jde, chápu, že někdo musí mít uzavřenou obuv, u vás pak bude potřeba zamakat o to víc na dalších frontách. Valná většina z vás ale může ty otevřené boty nosit. Doma taky nechodíte v botách. Pokud fakt není důvod, tak nechoďte ani v práci. Na schůzky s klienty a podobně samozřejmě boty nazujte, ale když sedíte a datlíte do klávesnice, tak nechte nohy dýchat.

Střídejte to

Pokud musíte mít uzavřenou botu fakt většinu dne na noze, zainvestujte do více párů. Stejně tak není uzavřená bota jako uzavřená bota. Volte vždy propustnější materiály s méně vrstvami, ať ťapy aspoň lapají po vzduchu. Obloukem se vyhněte plastům a podobným materiálům, ve kterých bude noha hermeticky uzavřená. Na to pamatujte i všichni ostatní. Střídejte prostě ty boty. Mám to stejně, oblíbím jeden pár a ten bych nosil jak vůl kůži, to ale není dobře. Mějte víc párů, které budete průběžně měnit a ošetřovat ty, které nenosíte. Ideální je nenosit stejný pár více než dva dny po sobě. Není to zas tolik peněz mít dva páry a ty točit každý den/dva, takže i tohle prostě může dělat každý. Boty, které nenosíte vždy nechte pořádně vysušit a ideálně ošetřete třeba právě mým sprejem do bot Antidote, který se v mezičase postará o bakterie a boty budete mít zase hygienicky čisté.

Není bota jako bota

Je to vážně důležité, tak to raději dáme ještě do samostatné odstavce. Je klíčové mít dobrou obuv, ať už koženou, nebo z jiných přírodních materiálů. Vaše nohy se potí ve všech uzavřených botách, v syntetice je to ale zpravidla násobně horší. Nemluvím o nějakých titanových vláknech vyvinutých NASOU proti pocení, mluvím o fakt trash obuvi, která teda kromě ničení klenby neumožňuje noze dýchat. Proto se při výběru zkuste vyhnout syntetice, volte vždy vzdušnější boty a i ty sundávejte tak často, jak to jen jde. Pár tipů na konkrétní boty dávám níž.

Allbirds Tree Runners

Allbirds je značka specializující se na přírodní materiály. Model Tree Runners, ironicky k názvu nejsou ideální na běh ani jakýkoli sport, protože nohu moc nedrží. Chůze je v nich ale pohodlná. Tento model dělají z materiálu získávaného z eukalyptů, respektive z jakési eukalyptové tkaniny. Někoho by mohlo oslovit i to, že garantují eko pěstování i sběr těchto eukalyptů. Díky tomuto speciálnímu materiálu jsou extra prodyšné a mají chladivý efekt. Vše ostatní je ze 100% recyklovaných materiálů. Vnitřní polstrování mají z merino vlny(speciální vlna ideální pro smradinožky, budeme se s tím setkávat často), což je taky velká výhoda. Pokud tedy hledáte ideální boty a navíc nechcete přispívat k znečištění Země, tak tohle jsou ony. Nevýhodou je, že se u nás moc sehnat nedají, ale není problém si je objednat ze zahraničí. Cena +/- 95 USD

Adidas Ultraboost

Obecně u běžeckých bot je prodyšnost a pohodlnost na prvním místě. Takže pokud se vám budou líbit více méně jakékoli kvalitnější běžecký boty, tak se nemusíte bát, že by účel nesplnily. Vybral jsem zrovna tyhle, kvůli Primeknitu, technologii příze, která obepíná nohu a vytváří „ponožkovitý“ pocit a současně je vysoce prodyšná. Noha tedy v botě nijak nelítá a jsou vhodné jak na sport, tak na běžný používání. Výhodou bot je bezpochyby i boostová podrážka, která je extrémně pohodlná. Dělají se v nesmyslném množství provedení, takže si určitě vybere každý. Cana +/- 200 USD

VANS & Converse

Zase jde obecně říct, že všechny lepší keckovité boty budou dobře dýchat. Pokud nejsou z plastu, nebo nemají víc vrstev, tak chybu neuděláte. Jsou relativně cenově dostupné, odolné, nabízí už ikonický vzhled a jsou prověřené časem. Tyto značky tu jsou tisíce let, a tak víte, do čeho jdete. Přesný model nechám na vás. Cena +/- 50 USD VANS & Converse

Nike má samozřejmě také spoustu skvělých bot, suprově dýchají Flyknity, třeba Zoom FLY Flyknit, ale i celá řada dalších. Na běh, ale i chůzi, dělá super boty APL, dobře se odrážení a jsou taky hodně produšné. New Balance i Asics to stejné, a takhle bych mohl pokračovat donekonečna.

U spousty bot to poznáte na první pohled, jiné ale mají speciální materiály, které odvádí vlhkost a podobně. Doporučuji zapátrat na internetu, určitě najdete řadu článků, které vám poradí.

Protip nakonec, občas je potřeba ty boty umýt a vydezinfikovat. Párkrát do roka by bylo dobré celé boty, častěji ale stačí alespoň vložky, abychom boty zbytečně neničili.

Vložky by bylo dobré používat speciální, o tom ale v některém z příštích článků. Stay fresh