Boty jsou špinavé i zevnitř

Někdo s tím má větší problém a u někoho se zdá, že s tím vůbec nebojuje, přes to všechno se dřív, nebo později zašpiní každé boty a začnou smrdět. Jak jsem už nakousl na úvodní stránce, ťapy mají přes 250 000 potních žláz. To je víc, než kdekoli jinde na těle. Což také dává smysl. Je to plocha, která se nejvíce zahřívá, téměř neustále se dotýká nějakého povrchu a tělo se snaží o ni pečovat, jak nejlépe umí.

Doba ale za posledních 40 000 let (kdy zhruba lidé přestali chodit bosky) pokročila a naboso už moc lidí nechodí. Sice se k tomu teda zase někteří vrací, ale ti si asi neuvědomují, že se i prostředí a zem krapátko změnila za těch 40 000 let. Ve finále i naše nohy už nejsou ready na to chodit po hlíně, nedej bože po Praze, kde je střepů a věcí na zemi, že by se taková prochajda mohla změnit ve fakírskou show. V čem ale určitě bosonohové, nebo jak se jim nadává, mají pravdu je, že chodidla nejsou dělaná pro neustálé chození v botách. Mají v nich omezenou vzdušnost, kolikrát skoro žádnou, a tak se potí a potí.

Pot se spolu s další špínou hromadí v botě, na tom si pochutnávají bakterie a dál to zpracovávají. Jako vedlejší efekt tohoto procesu je právě zápach bot. Šťastlivcům se potí noha méně, pokud by ale kdokoli nosil jedny boty neustále, sundával je málo a nesnažil se nijak špíně a zápachu předejít, stane se z něj taky jednou smradinožka, vážení. Všichni jsme na tom tudíž více méně stejně a bez snahy se tomu nevyhneme. Jasně, někdo musí dělat víc, někdo míň, ale tak to na světě chodí. Obecně je dobré si uvědomit, že boty není potřeba čistit jen zvenku, kde je špína vidět, ale i zevnitř. V tomhle blogu se budu zabývat tím, jak pocení a nadměrnému špinění bot předcházet, jak je umývat a jak to celé řešit. Stay tuned na další články a hlavně, stay fresh.